Feedbackloopens död! Testa InVision-samarbetsverktyget

Torben Simon Meier Senast uppdaterad den 17 sep 2020
6 Min.
Samarbetsverktyg

Samarbetsverktyg kan spara webbdesigners, byråer och deras kunder mycket tid och pengar. Eftersom de bland annat eliminerar de oälskade feedbackmeddelandena. Vår kollega Dominik von Weslink tittade närmare på en av dem. Hans slutsats: Frilansare och solo preneure bör också tänka på ett sådant verktyg, eftersom inträdesfrekvensen vanligtvis är gratis.

Vi känner smärtan själv från vår byråtid: feedbackloopar äter tid, kan leda till missförstånd och innebära onödiga ansträngningar för båda sidor. Således används en bra tidsbudget endast på feedbacken. Det samarbetsverktyg som Dominik presenterar idag kunde därför ha varit väl inbillad för vår byråverksamhet. Särskilt kommentarsfunktionen och prototyperna ger många fördelar. Vår slutsats: Naturligtvis behöver du inte använda InVision; Det är dock alltid värt att ta en titt på möjligheterna med samarbetsverktygen. I den meningen: Feedbackloopens död!

För några månader sedan upptäckte vi samarbetsverktyget InVision för oss. Och för att vara kortfattad är vi överlyckliga. Detta beror på att det avsevärt förbättrar samarbetet mellan designers, utvecklare och kunder. Funktioner som realtidssynkronisering och kommentarer har gjort det möjligt för oss att minska projektets varaktighet och leverera bättre resultat till våra kunder. Eftersom det var lättare för oss att förstå våra kunders behov. Särskilt de irriterande och ibland behöver tolkningsmejlavtal och godkännanden är nu ett av det förflutna. Inte undra på att stora spelare som Netflix, Twitter, Sony eller Evernote också satsar på programvaran.

De främsta fördelarna med InVision är:

  • Minska behovet av samråd tack vare kommentars- och synkroniseringsfunktioner
  • Sömlös anslutning till Google Drive och Dropbox
  • Enkel utvärdering och spårning tack vare versionshantering
  • Interaktiva utkast med livesynkronisering till Photoshop
  • Gratis provperiod

InVision förbättrar kundkommunikation och samarbete på UI/UX WordPress Projekt

InVision är ungefär en app som körs både i webbläsaren och på mobila enheter. Det förenklar kundkommunikation och samarbete i WordPress projekt som Theme - eller webbplatsutveckling. Särskilt när deltagarna eller kunden inte är på plats kan samarbetsverktyget nå sin fulla potential.

Så vi kan ladda upp en layout eller ett utkast i Münsterland och vår kund i München har möjlighet att granska layouten och kommentera den direkt. De flesta av våra kunder gör detta i en så kallad livedelningssession direkt via InVision. Det hela fungerar sedan, tack vare integrerad video- och telefonfunktion, som liknar Skype. Kunden kan naturligtvis också granska och kommentera ett projekt på egen hand.

I detta fjärrarrangemang är iTheVisions största styrka. Detta beror på att samarbetsfunktioner eliminerar behovet av långa feedback-e-postmeddelanden, vilket också kan kräva mycket tolkning och leda till ytterligare kommunikation. Hos oss kan kunden nu "skriva in sina önskemål direkt i produkten".

Collaboration Tool InVision - Skärmbild från användargränssnittet
Kunden kan nu kommentera och kommentera föremålen i fråga exakt. Detta sparar tid och gör kundens önskemål lättare att förstå.

Collaborationtool möjliggör realtidsarbete tack vare Dropbox- och Google Drive-anslutning

En annan styrka med InVision är förmågan att arbeta i realtid. InVision är sömlöst anslutet via Dropbox, Google Drive eller synkroniseringsverktyget för InVision och synkroniserar filer kontinuerligt. Som designer eller utvecklare har du möjlighet att ladda upp PSD- eller SketchApp-filer. InVision använder den för att skapa skärmar som kan visas på skrivbordet såväl som på surfplattor eller smartphones. Om du till exempel ändrar färgen på en knapp i källfilen ändras den också direkt till InVision. Detta gör det möjligt för kunden eller teammedlemmarna att spåra ändringar direkt från samarbetsverktyget.

InVision ger också möjlighet att meddelas via e-post när en kommentar har lämnats eller en ändring av layouten har gjorts. Beroende på projektet kan du också ställa in det, oavsett om du vill bli meddelad omedelbart eller snarare på ett fördefinierat datum.

För lag som Slack förtroende finns det möjlighet att föreställa sig och Slack och att få ändringar i prototyper publicerade direkt i en kanal.

Versionshantering möjliggör enkel utvärdering av WordPress Projekt

InVision skapar också automatiskt en historik över filen så att du kan gå igenom alla ändringar igen och jämföra gamla versioner med kunden. Även för utvärdering av WordPress projekt är denna funktion meningsfull. På så sätt kan vi optimera inte bara vår utvecklingsprocess utan även hanteringen av kunden.

En annan skärmdump från samarbetsverktyget invision
Se alla ändringar i korthet och väg upp vilken version som är bäst.

Klicka på prototyper aktivera interaktiva utkast

I de flesta fall får vi en statisk layout från kunden, som vi sedan WordPress Genomföra. Tidigare skickades dessa statiska mönster till kunden för granskning efter varje milstolpe, anpassad och eventuellt omspelad för kontroll - fortfarande som en statisk design. Speciellt för större WordPress projekt kan ta lång tid att slutföra dessa granskningar.

InVision erbjuder en lösning som kallas "prototyping". Grovt taget ansluter programmet flera statiska skärmar och gör det till exempel möjligt att simulera en menynavigering. En genial funktion, eftersom du på detta sätt kan visa din kund hur hans nya Theme eller hans butik kommer att uppföra sig senare. Produktens utseende och känsla kan därmed förmedlas mycket bättre än med de statiska mockupsna.

Det gör det också lättare för utvecklare att förstå hur designern föreställer sig slutprodukten. Dessutom hjälper samarbetsverktyget till att hitta och eliminera flaskhalsar eller användbarhetsfällor under utvecklingsprocessen.

Och prototyperna har en annan fördel: redan innan den faktiska utvecklingen kan kunden uppleva hur produkten kommer att se ut. Detta sparar samråd i efterhand och sparar därmed tid och pengar.

Du måste dock ställa in den här prototypen först. Detta kräver viss utbildning från formgivarnas sida, men är värt det senare projektet.

Skärmdump nummer 3 från samarbetsverktyget Invision
Prototyper hjälper inte bara designern att hitta buggar, utan också kunden och utvecklaren. Dessa kan lättare förstå hur slutprodukten ska se ut och bete sig.

Installationen tar bara några minuter och det finns en detaljerad handledning

Att konfigurera InVision är mycket enkelt. För att registrera dig i InVision behöver du bara en e-postadress och ett lösenord. Därefter får du ett bekräftelsemejl och sedan kan du börja direkt. InVision guidar dig sedan genom en omfattande handledning.

Dessutom erbjuder InVision ett brett utbud av inlärningsvideor som förklarar hur man arbetar med näthinnebilder, transparenta navigering eller överlägg, till exempel. Om det fortfarande finns frågor kvar finns det ett FAQ-avsnitt som täcker många specifika frågor.

Tack vare ett gratis instegspaket är Collaborationtool också värt för frilansare

InVision är gratis. Med begränsningar, förstås. Den så kallade "gratisplanen" är begränsad till ett projekt. När du har slutfört ett projekt kan du naturligtvis bara ta bort allt i det och börja om. Vill du ha din gamla WordPress projekt börjar betalningsmodellerna på 15 US-dollar per månad. Om du är villig att lägga lite mer på det, får du "Professional Plan" för 25 amerikanska dollar i månaden. Med detta kan du sedan använda en mängd olika WordPress projekt och ladda ner prototyperna för offlineanvändning. Hos oss lönade sig snabbt kostnaden för verktyget. Beräkningen är relativt enkel: om du bara sparar en timmes arbete (och många nerver) i månaden har InVision redan betalat sig.

Youtube

Genom att läsa in videon accepterar du YouTubes sekretesspolicy.
Läs mer

Ladda ner video

PGlmcmFtZSBsb2FkaW5nPSJsYXp5IiBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3LnlvdXR1YmUtbm9jb29raWUuY29tL2VtYmVkL29ORl9LTHVFbFJjIiBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW49ImFsbG93ZnVsbHNjcmVlbiIgdGg9IjU2MCIgaGVpZ2h0PSIzMTUiIGZyYW1lYm9yZGVyPSIwIj48L2lmcmFtZT4=

Slutsats: Oavsett om det är InVision eller inte kan vi bara rekommendera samarbetsverktyg som en lösning för kundorienterat utvecklings- och designarbete

Med InVision har vi möjlighet att involvera kunden mer i design- och utvecklingsprocessen. Recensioner av "Look and Feel" via e-post är ett av det förflutna. Detta var också en tid, eftersom varken för oss som tjänsteleverantör eller för våra kunder var detta en riktigt produktiv lösning. Våra kunder hittar också detta och välkomnar bankens användning av verktyget. Särskilt viktigt för oss: Kunderna får känslan av att vara mer delaktiga i processen.

Som designers och utvecklare gillar vi också InVisions höga kompatibilitet med våra befintliga verktyg, till exempel Dropbox, Google Drive eller Photoshop, samt de regelbundna uppdateringarna och innovationerna. Det har avsevärt påskyndat och renat vårt arbetsflöde. Vi kan därför rekommendera InVision utan begränsning.

Har du upplevt liknande verktyg? Kan du rekommendera en? Vi ser fram emot din feedback!

Torben är grundare och VD för RAIDBOXES. Som utbildad mediedesigner har han alltid ett öga för produkt- och webbdesign och är vår guru när det gäller marknadsföring, SEO och reklamåtgärder. Ursprungligen kommer han från hjärtat av Ruhrområdet. I över ett decennium har han varit baserad i Münster som entreprenör för sitt nu fjärde nystartade företag.

Liknande artiklar

Kommentarer om den här artikeln

Skriva en kommentar

Din e-postadress kommer inte att publiceras. Obligatoriska fält är markerade med *.